Julia Skrzypkowska
Baza do feedbacku - bez tego nie wyjdzie Ci nawet sprawdzona technika.
Zaktualizowano: 23 lut 2021
#feedbackwprojektach #informacjazwrotna #aid #fuko #sbi #komunikacjawzespole
Jedna z uczestniczek prowadzonego przeze mnie szkolenia powiedziała, że „uczenie się jak budować informację zwrotną jest jak doskonalenie się w sztuce dyplomacji”. Wymaga precyzji i pracy z emocjami, a także znajomości kilku ważnych zasad i użytecznych zwrotów.

ZASADY UDZIELANIA INFORMACJI ZWROTNEJ
Zasada 1: Kluczem do sukcesu jest nie ocenianie i nie uogólnienie. Uczestnikom szkoleń zazwyczaj tłumaczę to pewną wizualizacją. Wyobraź sobie, że sytuacja trudna odbywa się pomiędzy dwojgiem ludźmi, którzy stoją w pokoju. Ty zaś przyglądasz się jej zza okna. Nie oceniasz, nie interpretujesz, po prostu mówisz dosłownie co widzisz. Np. Widzę, że dwoje ludzi w dużych emocjach rozmawia ze sobą. A nie, widzę, że dwoje ludzi nie szanuje się. To byłaby już ocena.
Zasada 2: Mów za siebie korzystając z komunikatu ja. Jeśli obserwowałbyś siebie zza tego okna i powiedziałbyś tej osobie „zawsze mnie tak olewasz!” byłoby to oskarżeniem, które znów pobudzi kolejną dawkę emocji i potrzeby obrony. To jest Twoje wrażenie i przecież nie musi pokrywać się z prawdą. Zaś jeśli powiesz „kiedy tak mówisz czuję się pominięta” nie oskarżasz nikogo o nic tylko dzielisz się swoimi odczuciami, które mogą otworzyć drogę do dialogu.
Zasada 3: Wszelkie zwroty „Ty zawsze”, „Ty nigdy”, „znowu” również skutecznie podkręcą atmosferę i odsuną Cię od pokojowego zakończenia rozmowy. Dlatego skupiaj się tylko na tej jednej sytuacji lub wskaż kiedy ostatnio ona wystąpiła zamiast przekrzywiać rzeczywistość uogólniając ją.
Zasada 4: Kolejną istotą zasadą jest mównie o emocjach, bez emocji. Jest to też jedno z najtrudniejszych zadań jakie przed nami stoi i wymaga umiejętności zarządzania emocjami. Emocje zmieniają kontekst odbioru komunikatu przez adresata. Często są wykorzystywane jako sposób manipulacji rozmówcą lub wywierania na nim presji. W prawidłowej komunikacji dwojga dorosłych ludzi, szukających dialogu mówi się o emocjach nie oblewając emocjami rozmówcy. Emocje są ważnym elementem relacji i źródłem informacji o nas samych. Najczęściej samo powiedzenie jak się czujesz daje emocjom ukojenie i pozwala im być zauważonym.
Zasada 5: Nie owijaj w bawełnę i nie rozpraszaj odpowiedzialności. Mów grzecznie, ale wprost. Z pewnością powinieneś zwrócić dodatkowo uwagę na to jakie komunikaty wysyłasz nie werbalnie. Jakiego tonu i wysokości głosu używasz. Otrzymanie informacji o braku wywiązywania się z obowiązków czy popełnieniu błędu, samo w sobie jest trudne dla odbiorcy.
Z innych artykułów dowiesz się również:
Jak dawać i otrzymywać feedback w projektach?
Poznaj 3 sprawdzone techniki feedbacku, które wykorzystasz w sytuacjach trudnych