top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraJulia Skrzypkowska

Baza do feedbacku - bez tego nie wyjdzie Ci nawet sprawdzona technika.

Zaktualizowano: 23 lut 2021


Jedna z uczestniczek prowadzonego przeze mnie szkolenia powiedziała, że „uczenie się jak budować informację zwrotną jest jak doskonalenie się w sztuce dyplomacji”. Wymaga precyzji i pracy z emocjami, a także znajomości kilku ważnych zasad i użytecznych zwrotów.


ZASADY UDZIELANIA INFORMACJI ZWROTNEJ


Zasada 1: Kluczem do sukcesu jest nie ocenianie i nie uogólnienie. Uczestnikom szkoleń zazwyczaj tłumaczę to pewną wizualizacją. Wyobraź sobie, że sytuacja trudna odbywa się pomiędzy dwojgiem ludźmi, którzy stoją w pokoju. Ty zaś przyglądasz się jej zza okna. Nie oceniasz, nie interpretujesz, po prostu mówisz dosłownie co widzisz. Np. Widzę, że dwoje ludzi w dużych emocjach rozmawia ze sobą. A nie, widzę, że dwoje ludzi nie szanuje się. To byłaby już ocena.

Zasada 2: Mów za siebie korzystając z komunikatu ja. Jeśli obserwowałbyś siebie zza tego okna i powiedziałbyś tej osobie „zawsze mnie tak olewasz!” byłoby to oskarżeniem, które znów pobudzi kolejną dawkę emocji i potrzeby obrony. To jest Twoje wrażenie i przecież nie musi pokrywać się z prawdą. Zaś jeśli powiesz „kiedy tak mówisz czuję się pominięta” nie oskarżasz nikogo o nic tylko dzielisz się swoimi odczuciami, które mogą otworzyć drogę do dialogu.


Zasada 3: Wszelkie zwroty „Ty zawsze”, „Ty nigdy”, „znowu” również skutecznie podkręcą atmosferę i odsuną Cię od pokojowego zakończenia rozmowy. Dlatego skupiaj się tylko na tej jednej sytuacji lub wskaż kiedy ostatnio ona wystąpiła zamiast przekrzywiać rzeczywistość uogólniając ją.


Zasada 4: Kolejną istotą zasadą jest mównie o emocjach, bez emocji. Jest to też jedno z najtrudniejszych zadań jakie przed nami stoi i wymaga umiejętności zarządzania emocjami. Emocje zmieniają kontekst odbioru komunikatu przez adresata. Często są wykorzystywane jako sposób manipulacji rozmówcą lub wywierania na nim presji. W prawidłowej komunikacji dwojga dorosłych ludzi, szukających dialogu mówi się o emocjach nie oblewając emocjami rozmówcy. Emocje są ważnym elementem relacji i źródłem informacji o nas samych. Najczęściej samo powiedzenie jak się czujesz daje emocjom ukojenie i pozwala im być zauważonym.


Zasada 5: Nie owijaj w bawełnę i nie rozpraszaj odpowiedzialności. Mów grzecznie, ale wprost. Z pewnością powinieneś zwrócić dodatkowo uwagę na to jakie komunikaty wysyłasz nie werbalnie. Jakiego tonu i wysokości głosu używasz. Otrzymanie informacji o braku wywiązywania się z obowiązków czy popełnieniu błędu, samo w sobie jest trudne dla odbiorcy.


Z innych artykułów dowiesz się również:


autor: Julia Skrzypkowska

tel. 518 818 050

111 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page